Українські бійці прийняли тернопільських медиків за ворогів
Два тижні перебувала у зоні проведення антитерористичної операції бригада швидкої допомоги з Тернополя: доцент кафедри медицини катастроф і військової медицини Тернопільського медичного університету, який також працює у службі швидкої допомоги Петро Левицький, фельдшер Роман Шелетин і водій Юрій Загалюк. На схід України наші медики вирушили реанімобілем, обладнаним усім необхідним для надання допомоги постраждалим.
— Ми два тижні були у Слов’янську, в розпорядженні штабу АТО з ініціативи міністра охорони здоров’я Олега Мусія, за підтримки облдержадміністрації і департаменту охорони здоров’я, — каже Петро Левицький. — У Тернополі з добровольців сформували бригаду швидкої допомоги — і ми вирушили на схід, у зону АТО для надання медичної допомоги.
Петро Ростиславович розповідає, що спочатку вони приїхали в Нові Петрівці під Києвом, де розташована військова частина Національної гвардії. Там формувалася колона, яка вирушила в місто Ізюм Харківської області.
— Це на межі із так званою Донецькою народною республікою, — каже лікар. — Там ми передислокувалися, і частина колони вирушила у Слов’янськ. Прибули у підпорядкування начальника медслужби об’єднаних сил АТО підполковника медичної служби Андрія Вікторовича Коробкіна. Щодня ми отримували завдання, виїжджали по лікарнях, які розташовані у зоні бойових дій або поряд, куди вже привезли поранених, і їм уже було надано допомогу. Нашою основною функцією було надавати медичну допомогу пораненим і підтримувати їх життєдіяльність при транспортуванні з одного медичного закладу в інший або у військово-польовий госпіталь у Харкові.
Одного разу наші медики приїхали у місто Дзержинськ, щойно звільнене українськими військами. Ситуація залишалася небезпечною. Що й довів випадок, який трапився з тернопільською бригадою «швидкої»: українські бійці прийняли їх за ворогів. Адже відомо, що так звані ополченці пересувалися зоною бойових дій на каретах швидкої допомоги і, видаючи себе за медиків, розстрілювали українських бійців.
— Тож ми теж відчули, як це — побувати під дулом автоматів, — чи то жартує, чи із сумом згадує пережите Петро Левицький.
Поки він розповідає про ті два тижні у зоні АТО, переглядаємо фото, зроблені там:
— Це на День Незалежності до нас приїжджав «95 квартал», — коментує Петро. — Це — помічник міністра охорони здоров’я, уродженець Тернопільщини Володимир В’ячеславович Севастьянов. Він перебував з нами у зоні АТО, якраз мав день народження. А це — на медичному складі у Слов’янську. Там чимало коробок із гуманітарною допомогою з Росії, зокрема й медикаментами, з логотипами «Гуманитарные войска», «Вежливые люди», «Помощь Новороссии — Тихорецк с вами». Це все призначалося для ополченців…
Був на фото і легендарний Хоттабич: чоловік із таким позивним разом зі своєю помічницею вивозить поранених бійців прямо з-під куль, ризикуючи власним життям. Про себе нічого не розповідає, інтерв’ю не дає. А ще — чимало кадрів, які ще кілька місяців тому вважала б надто натуралістичними чи жорстокими: рани, кров, покалічені тіла.
— Це — наслідки обстрілу «Градів», ось тут — куля влучила хлопцеві в ногу… — пояснює Петро Левицький. І я розумію, що насправді війна значно ближче і що вона значно страшніша й жорстокіша, ніж ми думаємо.
— На чому хотів би наголосити, — перебиває мої сумні думки Петро Ростиславович, — це надзвичайний патріотизм наших військовослужбовців, які, розуміючи, що вони наражаються на смертельну небезпеку, все ж готові відвойовувати кожен клаптик української землі. Друге — відчуття, що нині вся Україна об’єднала зусилля, щоб швидше закінчилося кровопролиття. Допомагають усі — хто чим може: і продуктами, і медикаментами, і коштами, дуже багато надходить допомоги, приїжджає багато волонтерів, котрі все це привозять.
— Неприємно вразило, що практично нема матеріального забезпечення з боку держави. Вразила ота бездарність наших високих командирів, — далі розповідає лікар. — На жаль, багато людей гине, отримує важкі ушкодження. З розмов бійців, котрі беруть участь у бойових діях, зрозумів, що вони постійно наражаються на необгрунтовану смертельну небезпеку, часто не мають що протиставити добре озброєним російським військовим.
Проблема і в тому, що місцеве населення, якщо й дякує за визволення, то в тих словах часто відчувається нещирість. Переважна більшість з них не підтримує АТО. Тобто вдень він дякує, а вночі бере автомат і стріляє в наших хлопців. Такі висновки я зробив із розповідей бійців.
Зустрічали тернопільські медики в зоні АТО багатьох земляків, особливо працівників МВС. Відразу відчували їхній патріотичний дух, доброзичливе ставлення. Було про що поговорити справжнім чоловікам.
На запитання, чи готовий знову повернутися в зону АТО, Петро Левицький без вагань відповів:
— Професійний обов’язок ми завжди готові виконати. При першій же потребі наша бригада вирушить на схід для виконання завдань.
Віра Касіян, Вільне життя
звичайно, медики робили свою справу 1 не можна на них щось сказати. Але потр1бно вдуматися в слова Петра Ростиславовича, що м1сцев1 жител1 не задовлен1 АТО. Звичайно. вони не задоволен1 1 вони 1 1х земляки стали на захист свое1 земл1 якраз проти ол1гарх1в, щоб вони жили сво1м жмттям. Вони не сприймають фашистську владу. Особливо коли почали ганьбити перемогу 1945 року. Це вже був край. Вони ж покол1ннями бережуть память про сво1х предк1в, загинулих в1д рук фашист1в. Адже один т1льки Краснодон був знищений разом з його жителями, не рахуючи 1нших с1л 1 м1ст, знищених н1мцями. Х1ба це забудеш? Ви ж про сво1х бенедер1вц1в памятаете? Згадуете 1х як геро1в. А вони чому повинн1 забути 1 зрадити память про сво1х прад1д1в. нав1ть ще жив1 люди котр1 сам1 це все пережили. Ну х1ба так важко все це зрозум1ти самому 1 не слухати тих ненормальних, котр1 знищують людей 1 валять чомусь все на Рос1ю. При чому тут Рос1я? Т1льки при тому що на донеччин1 живуть люди рос1йського походження? Так вони там завжди жили. поки Лен1н не орган1зував Укра1ну 1 не поставив там сво1х кер1вник1в. Так мен1 вас жаль вс1х. що ви задурен1 1 обкраден1 вс1лякими Коломойскими, Ахметовими. Ф1рташами та 1н. Чому проти них ви не виступаете, а свое життя кладе для того, щоб вони багатшали?