В яких будинках Тернополя незабаром зникне інтернет (список)

Тернополянка Ольга звернулася до «Погляду» зі скаргою, що в неї зник інтернет-зв’язок після того, як у під’їзді побували незнайомі чоловіки. «Не пускайте в під’їзди незнайомців, вони обрізають дроти на даху!», – закликала Ольга читачів. Коли ж ми пояснили, що це працівники комунального підприємства міської ради, а не зловмисники, проводять плановий демонтаж неправильно встановлених інтернет-кабелів, жінка обурювалася, що вперше чує про такі заходи.

За роз’ясненнями «Погляд» звернувся до спеціаліста комунального підприємства (КП), яке слідкує за порядком кабельних мереж в житлових комунальних будинках Тернополя. Головний інженер КП «Тернопіль Інтеравіа» Святослав Журовський пояснив, що їхнє КП було створене тому, що деякі постачальники інтернет-послуг монтують свої мережі всупереч будівельним нормам, тим самим створюючи певні незручності, шкоду чи навіть небезпеку для мешканців під’їзду.

Хто контролює провайдерів

Два роки тому ситуація зі скаргами тернополян досягла критичної точки – мешканці верхніх поверхів скаржилися на постійне протікання дахів. Кілька місяців працювала робоча група при міській раді. Її члени зауважили, що в більшості цих будинків дахи нещодавно ремонтували, однак вода і надалі потрапляє у помешкання. Дослідивши проблему, з’ясували, що багато проблем дахів пов’язані із пошкодженнями, які вчинили провайдери.

–       У ході довгих дискусій члени робочої групи дійшли згоди, що повинен бути єдиний уповноважений орган, котрий слідкуватиме за дотриманням правил розміщення телекомунікаційних мереж, з яким будуть працювати як ЖЕКи, так і провайдери, – розповів «Погляду» директор «Тернопіль Інтеравіа» Іван Сороколіт. – Щоб не створювати додаткові штатні одиниці в управлінні ЖКГ і не навантажувати додатково бюджет, було прийняте рішення, що таким органом стане одне з існуючих комунальних підприємство, котре не буде дотаційним, а саме на себе зароблятиме.

Виконання цих обов’язків поклали на комунальне підприємство «Тернопіль Інтеравіа», завданням якого поставили ще й видачу відповідних дозволів і погодження на встановлення кабельних мереж, розробку єдиних, прозорих і зрозумілих правил для усіх провайдерів міста, наведення порядку з існуючими дротами.

Відразу слід звернути увагу на учасників “процесу”, а їх тут кілька: мешканці будинків (можна їх поділити ще на користувачів інтернету та мешканців верхніх поверхів, яких регулярно підтоплює з даху), балансоутримувач (ЖЕК) — який слідкує за будинком та ремонтує його, та міська рада, яка виділяє кошти ЖЕКам на ремонт. Виникає своєрідне «зачароване коло»: провайдери монтують кабелі по фасадах і на дахах, часто пошкоджуючи конструкції та покриття дахів. Вода починає затікати в квартири і мешканці жаліються в ЖЕК. ЖЕК капітально ремонтує дах, але за кілька місяців він знову починає протікати, бо інтернет-мережі потрібно обслуговувати і технічні працівники регулярно виходять на дах, пошкоджуючи покриття.

Чим нашкодили інтернет-провайдери

–       У Тернополі є будинки, які зведені ще 50-60 років тому, – розповідає Святослав Журовський. – Коли вони проектувалися, про існування мережі Інтернет ще ніхто не здогадувався. На той момент було проводове радіо, електропостачання, колективна телевізійна антена, телефонія і все. В час «ери кабельного  телебачення» мешканці та підприємці ще не відчули особливих незручностей, бо технологія така, що сигнал подається до споживача по одному кабелю, який через розгалужувачі заводиться в квартиру мешканцю. Домофонам теж вдалось безболісно асимілюватись в старенькі будівлі. Принцип роботи проводового інтернету дещо інший. На будинок заводиться оптоволоконний кабель і під’єднується до одного чи кількох концентраторів (розгалужувачів), до яких кожен споживач під’єднаний окремим кабелем. І тут вже виходить справжня “макаронна фабрика”, яка потребує додаткових отворів у будівлі, часто в дахових конструкціях.

Коли ж 10 років тому в Тернополі розпочалася своєрідна «ера інтернету», то ще не існувало норм та правил, які б регулювали роботу провайдерів. Кожен підприємець розробляв собі власну схему бізнесу та технічних умов роботи. Встановлювали обладнання, де було зручно і прокладали кабелі так, щоб було дешевше, часто пошкоджуючи конструкції будинку (дахи, покриття, парапети, та ін.). Особливо гостро це відчувають мешканці верхніх поверхів, які змушені постійно робити ремонт у квартирі, не можуть вивести грибок, витрачають кошти на замки для блокування виходу на дах (працівники провайдерів їх часто зривають, коли потрібно потрапити на дах), та й узагалі не мають спокою (особливо часто жаліються сім’ї, в яких є малі діти), бо щодня комусь з провайдерів потрібен ключ для виходу на дах.

–       Кабельна “павутина” на дахах вимагає постійної, майже щоденної уваги. Підключення, відключення, пошкодження, заміна кабелю. Крім того, задля економії використовують кабелі, призначені лише для внутрішнього застосування (білого кольору). Вони мають слабку зовнішню ізоляцію, яка не витримує перепадів температур зовнішнього середовища, тому ізоляція швидко пошкоджується і кабель виходить з ладу. Також часто недосвідчені монтери прокладають дріт на парапет, без гофрованого шлангу і під час вітру кабель перетирається. Всі ці фактори змушують працівників провайдерів часто навідуватись на дахи. Покриття дахів (в основному руберойд) не любить, щоб по ньому ходили, а взимку взагалі руйнується від цього. І вже навесні мешканці останніх поверхів мають мокрі плями на стелі. Окрім побутових незручностей є ще фактор небезпеки – коли взимку на кабелях намерзають метрові бурульки… – пояснює Святослав Журовський.

Він також розповів, що монтери розбивають перфораторами капітальні дахові споруди, роблять безліч отворів для кабелів і це руйнує цілісність та міцність конструкцій будинку та сприяє потраплянню дощової води в під’їзди та помешкання тернополян.

Винних знайти важко, тому комісіями, в склад яких входили працівники Управління ЖКГ, КП “Тернопіль Інтеравіа”, ЖЕКів та мешканці, ще цієї весни був складений перелік проблемних будинків. Зараз почергово виконується демонтаж кабелів у цих будинках.

Конфліктів з мешканцями не виникало

Головний інженерКП «Тернопіль Інтеравіа» Святослав Журовський розповів, що коли працівники комунального підприємства обрізають кабелі, то тернополяни (зазвичай користувачі інтернету) обурюються. А от жителі верхніх поверхів навпаки дуже раді візиту комунальників, інколи навіть сваряться з сусідами і пропонують їм виїжджати з будинку «разом зі своїм інтернетом».

–       Часто люди виходять до нас на дах, сваряться. Але ми їм пояснюємо ситуацію, що власні кабелі вони можуть забрати і попросити провайдера перетягнути їх уже згідно проекту (через трубостояки всередині під’їздів). До прикладу, пропонуємо поставити на умовну шальку терезів незручності від відсутності інтернету у кількох мешканців будинку і незручності, які постійно терплять мешканці верхніх поверхів через зіпсовані ремонти квартир.

Обрізають кабелі в першій половині тижня

КП “Тернопіль Інтеравіа” проводить демонтаж у першій половині тижня, аби провайдери мали час до вихідних відновити нормальну роботу інтернету в користувачів. А ще, за словами Святослава Журовського, вони не обрізають оптоволоконних кабелів провайдерів – магістральних ліній. Тобто залишають неушкодженими кабелі, які з’єднують між собою будинки, свіч-коробки, тощо, оскільки їхнє відновлення є досить вартісним.

–       Якшо людям в квартири затікає вода саме по магістральних кабелях, то ми направляємо звернення до провайдерів терміново вирішити цю проблему.

За словами Святослава, усі провайдери були неодноразово попереджені про необхідність впорядкування власного кабельного господарства, давалось кілька крайніх термінів і додаткове попередження про демонтаж у випадку ігнорування.

Хто допоможе тернополянам демонтувати кабель

–       Перед демонтажем ми обов’язково попереджаємо про це мешканців, – каже головний інженер КП «Тернопіль Інтеравіа» Святослав Журовський. – Зокрема, ЖЕКи мають доручення клеїти оголошення на під’їздах про те, що будуть проводитися такі роботи. Зараз ми навіть спеціально перевіряємо, чи є на під’їздах оголошення по демонтаж і тільки тоді піднімаємося на дах.

Святослав також пояснив, що тернополяни самотужки можуть відключити свій кабель від спеціальної коробки на даху, аби його не обрізали. Також, в разі необхідності, можуть просити про це працівників КП «Тернопіль Інтеравіа».

–       Одного разу після поклейки оголошень до нас звернулася самотня тернополянка, яка попросила допомогти їй зняти кабель, оскільки самотужки вона цього зробити не зможе, але хвилюється, шоб його не пошкодили при демонтажі. Звичайно ж, що ми їй допомогли.

Також тернополяни можуть звертатися з подібними проханнями і до своїх провайдерів, але не факт, що ті допоможуть. Так, репортер «Погляду» передзвонила на гарячу лінію «Домашнього інтернету від Київстар», аби попросити їхніх спеціалістів перевірити, чи нема проблем із кабелями у неї на даху. Мовляв, вона хвилюється, щоб її також не відрізали від всесвітньої мережі. Але їй відповіли, щоб вона зверталася в сервісний центр не завчасно, а лише тоді, коли її кабель уже демонтують.

Адреси, за якими планують проводити демонтаж першочергово:

  • бульвар Вишневецького, 4
  • бульвар Куліша, 3
  • бульвар Куліша, 8
  • бульвар Петлюри, 2
  • бульвар Петлюри, 7
  • вул. 15 Квітня, 1
  • вул. 15 Квітня, 39
  • вул. Бережанська, 5
  • вул. Братів Бойчуків, 7
  • вул. Броварна, 23
  • вул. Вербицького, 5
  • вул. Володимира Великого, 4
  • вул. Володимира Великого, 5
  • вул. Володимира Великого, 7
  • вул. Дружби, 15
  • вул. Карпенка, 11
  • вул. Карпенка, 12
  • вул. Київська, 1
  • вул. Київська, 10
  • вул. Київська, 11
  • вул. Київська, 14
  • вул. Київська, 18
  • вул. Київська, 4
  • вул. Київська, 7
  • вул. Корольова, 8
  • вул. Кривоноса, 9
  • вул. Купчинського, 7
  • вул. Купчинського, 9
  • вул. Курбаса, 2
  • вул. Лепкого, 11
  • вул. Лепкого, 9
  • вул. Лесі Українки, 8
  • вул. Лучаківського, 13
  • вул. Львівська, 2
  • вул. Малишка, 1
  • вул. Над Яром, 1
  • вул. Над Яром, 2
  • вул. Над Яром, 8
  • вул. Пушкіна, 5
  • вул. Савури, 7
  • вул. Симоненка, 1
  • вул. Симоненка, 3
  • вул. Слівенська, 3
  • вул. Слівенська, 5
  • вул. Слівенська, 5
  • вул. Стадникової, 15
  • вул. Стуса, 8
  • вул. Тарнавського, 24
  • вул. Тарнавського, 26
  • вул. Тарнавського, 3
  • вул. Тролейбусна, 15
  • вул. Чалдаєва, 12
  • вул. Чалдаєва, 15
  • вул. Чалдаєва, 6
  • майдан Перемоги, 2
  • майдан Перемоги, 4
  • проспект Злуки, 41
  • проспект Злуки, 53
  • проспект Злуки, 55

Люба Вовк, новини Тернополя «Погляд»

-1 thoughts on “В яких будинках Тернополя незабаром зникне інтернет (список)

  • 14:16 | 26.07.2013 о 14:16
    Permalink

    вул. Над Яром, 1
    вул. Над Яром, 2 це нові будинки із дахом із бляхи,
    від яких затікань вони хочуть людей рятувати!!!

    • 14:40 | 26.07.2013 о 14:40
      Permalink

      ну затікає ж не лише з даху. А й з отворів в стінах, які роблять провайдери. Якщо би ніхто з будинків Над Яром не скаржився – ніхто би там нічого ще й не різав би. Значить надходили якісь скарги.

  • 20:20 | 26.07.2013 о 20:20
    Permalink

    Цікаво хто скаржився,
    там і отворів як таких нема – бо дещо інші сходові клітки ніж в звичайних панельках.
    Хай би конкретно – той офіційний рекет сказав що поміняти-
    щоб не різали,
    мабуть треба оголошення на під’їзди вивісити,
    щоб представникам мерії чи інших служб,
    які самі не викликали дверей не відкривали.

  • 20:26 | 26.07.2013 о 20:26
    Permalink

    цей комент “вони ще несказали головного !!! КП Інтервіва здирає з кожного провайдера в місяць по 0.40 коп. за кожну квартиру немає значення чи провайдер обслуговує її чи ні і получається що за одну квартиру платять всі провайдери це получається грубо 2-3 грн. в місяць інтервіва отримує кошти….. де ці кошти діваються ніхто незнає… а це колосальні кошти… Свобода внас панує супер бюджет не принятий, землі деребаняться, Надал за бюджетні кошти машини міняє… Головко всім морди бє… Уряд гроші на Тернопільську обл. гроші не виділяє через них….. а доречі КП Інтервіва було створене спочатку для обслуговування аеропорту , але з аеропортом нічого не вийшло призначили нове цільове призначення через яке можна кошти відмивати КП шоб ви знали панове це основна діра через яку саме лекше відмити кошти!!! тому внас в місті так активно створює діюча влада тернопілля… як нам відомо імено через КП вдалось придбати авто нашому меру за кошти громади тернополя”
    Кращий за статтю

  • 08:57 | 27.07.2013 о 08:57
    Permalink

    Нарешті в Тернополя почали наводити порядок з кабелями. це і безпека мешканців і технічний стан будинку. добре, що роюлять, а тому, кому відрізали інтернет – хай обирає нормального провайдера!

  • 09:57 | 27.07.2013 о 09:57
    Permalink

    Я знаю, що це ініціатива Надала, який вимагає навести лад і забезпечити безпеку для мешканців

Коментарі вимкнені.