Здавалось, що мури замку ожили, або Як святкувала токівська твердиня (фоторепортаж)

 

На відміну від інших кам’яних споруд Тернопілля, токівська твердиня, точніше її залишки, мало кому відома. Її не часто відвідують туристи, хоча вона теж багата своєю історією, якою варто захоплюватися. Життя цієї фортеці детально описав відомий краєзнавець, уродженець села Токи Єфрем Гасай. У його творчому доробку «Пам’ять Токів та їх околиць» йдеться про те, що в  історичних джерелах спорудження замку датується кінцем 16 — початком 17 ст., за панування родини ополячених українських князів Збаразьких, які брали активну участь у тодішньому політичному житті Речі Посполитої. Більшість джерел називають фундатора воєводу Брацлавського, старосту Кременецького Януша Збаразького. Замок повинен був мати стратегічне оборонне значення. Сама місцевість наче запрошувала побудувати над Збручем укріплення, яке б служило надійним захистом від ворогів —  розташоване на вершині кам’яного пагорба, на острові (нині півострів Пригородок), з усіх боків оточений широким ставом. Кам’яні башти з’єднувалися між собою оборонними мурами. Кожна башта мала три яруси. На верхньому були каземати, на нижніх двох – ряди бійниць. Башти та мури утворили замкнене подвір’я з головним замком. У середині цього неправильного трикутника знаходився палац, зали якого були прикрашені багатим орнаментом, керамічними плитами. 1648  року токівський замок захопило козацьке військо, 1675-го — зруйнували турки. Згодом твердиню відбудовували. У 1915 році частину південної стіни (60 м) розібрали російські війська. Внаслідок цього частина наріжної вежі довжиною 5,5 м завалилася. У довоєнні роки, особливо у 1930-х, замок на Пригородку став місцем розваг, проведення різних імпрез та фестин. Сюди приїжджали багато туристів.

Друга світова війна не завдала ніяких руйнувань замку, а от врятуватися від радянської влади йому не вдалося. У 1950-х роках за розпорядження керівництва місцевого колгоспу західну башту та частину муру розібрали на будівельний матеріал. Камінь використали не лише для зведення токівського колгоспу, а й сусідніх сільських господарств. Нині від самої твердині збереглася лише п’ятикутна вежа і частина муру. Однак навіть ця невелика частина колишньої фортеці не дає нам права забувати про її історію. Власне й для цього 21 серпня і зорганізували на території замку велике мистецьке дійство. Гостей на свято накликали чимало. На токівську забаву приїхали представники ледь не з усіх сіл Підволочиського району.  Серед гостей було багато й мешканців сусідньої Волочищини Хмельницької області. Такою імпрезою були вражені не лише люди, а й, мабуть, самі мури замку. Бо ж останній раз гучні забави тут організовували понад 20 років тому. Щоправда, у теплу пору територія замку є чудовою місциною для відпочинку місцевої молоді. А ще тут щороку зустрічають сонце випускники токівської школи. Що ж стосується цьогорічного свята, то загалом воно вдалося. Слід віддати належне організаторам, які подбали і про благоустрій території, і насичену культурно-розважальну програму. Місцеві мешканці демонстрували вироби, виконані в кращих традиціях народного мистецтва. Гостей пригощали смачним кулішем, печеною свининою та борщем, солодким короваєм, випеченим спеціально на свято у ТОВ «Агробізнес», власником якого є токівчанин Олег Собуцький. Найвеселіше, мабуть, було дітям — для них облаштували сектор для розваг. А чого був вартий концерт за участю сільського мішаного хору (художній керівник Володимир Жук), колишнього хормейстра державної заслуженої хорової капели «Трембіта», токівчанина Володимира Паздрія, аматорських колективів селища Підволочиськ та сусідніх сіл. Надвечір глядачів розважали заслужений артист України Володимир Вермінський, гурт «Джазова фіра» та співачка Лама. Завдяки учасникам клубу «Збаразький гарнізон», які відтворили лицарські бої, токівчани та їхні гості занурилися у добу Середньовіччя. Звичайно, не обійшлося без привітань сільського голови Токів Ганни Яворської, голови ТОДА Степана Барни, народного депутата, уродженця Токів Михайла Головка,  керівників Підволочиського та сусіднього Волочиського районів, ТОВ «Агробізнес», ТОВ «Україна», поетеси родом із села Токи Ганни Збараської. Були й грамоти токівчанам-учасникам АТО і тим, хто долучився до проведення свята. Самі ж мешканці мальовничих Токів, отримавши масу позитивних емоцій від такої імпрези, надіються, що свято їхнього замку стане традиційним. Принаймні, так їм обіцяли організатори.

Марія БЕЗКОРОВАЙНА.

Фото автора.

toky2-01 toky2-02 toky2-03 toky2-04 toky2-05 toky2-06 toky2-07 toky2-08 toky2-09 toky2-10 toky2-11 toky2-12 toky2-13 toky2-14 toky2-15 toky2-16 toky2-17 toky2-18

Коментарі вимкнені.