Михайло ГРОСУЛЯК: «Самогон, як і проституція, існуватиме завжди…»

У Тернополі відкрили перший в Україні музей самогоноваріння. У центрі міста біля культового ресторану «Млин» виставлять півтора десятка різноманітних апаратів для домашнього виготовлення міцних напоїв. Натхненник та автор ідеї – власник мережі «Самогонна ресторація» Михайло Гросуляк розповів, що запах браги, з якої потімпідпільно гнали горілку, це – чи не найяскравіший і найпам’ятніший спогад із його дитинства. У його мріях – аби держава на законодавчому рівні дозволила людям виробляти самогон.

Рекомендують лікарі

«Якою провокаційною не була б моя ідея, але самогоноваріння завжди було присутнє в житті українців, – зауважив Михайло Гросуляк. – Звичайно, факт самогоноваріння суперечить пропаганді боротьби з алкоголізмом. Але лікарі рекомендують для натирання і настоянок з цілющих трав саме самогон».

Михайло Гросуляк об’їздив ледь не всю Європу. Кожна держава має автентичний алкогольний напій, який дозволено виготовляти мало не кожному. У Німеччині – шнапс, в Угорщині – паленка, у Румунії – ракія, в Італії – граппа. Польща, до речі, відсудила у Росії назву «водка». Та на жаль, у нас самогон – поза законом.

“Партизанське” знаряддя з кольорових металів

Більшість апаратів ресторатор купив у пунктах прийому кольорових металів. Це – і переобладнані самовари, і пристрій зі звичайного чобота, і авіадвигун з нержавіючої сталі. Люди примудрялися будь-що переробити. Коли назбирав багато різноманітних самогонних пристосувань, виникла ідея створення музею.

Асоціації з дитинства

«Мій досвід самогоноваріння – це згадки з дитинства, – пригадує Михайло Гросуляк. – У нас гнали з буряку. Я з цим запахом виріс, хоча до 20 років навіть не куштував алкоголю. Щоранку прокидався, і перший запах, який відчував, був специфічний аромат браги, що стояла у хаті на глиняній долівці. Він досі у моїй пам’яті. Тому чи не найяскравіший спогад про дитинство – буряковий самогон, який, на жаль, зараз майже не женуть, оскільки він дуже смердючий. Це так, як в анекдоті, коли старшого чоловіка запитали, який у нього найкращий спогад із життя. Він у відповідь: «Сталін!». Як тільки йому натякнули, що це – деспот, дід одразу відрізав: «Тоді я молодим був!». Так і в мене: асоціація з дитинством».

Майстер-клас та анекдоти

У музеї самогоноваріння час від часу будуть проводити майстер-класи. Тоді працюватиме один із апаратів. “Я назбирав півтора десятка повноцінних апаратів. Від маленьких і до великих. Навіть чемоданний варіант присутній, – поділився Михайло Гросуляк. – Але є ще багато ексклюзивних запчастин – охолоджувачів, парників, дистиляторів. Один дистилятор буде працювати для майстер-класів. Це – німецький фабричний апарат для домашнього шнапсу».

У планах – видати збірник рецептів самогону та анекдотів про сам процес.

Андрій ВЕРБІЦЬКИЙ, Свобода

Коментарі вимкнені.