Агрохолдинг «Мрія» не зміг розрахуватися з боргами

Один із найбільших сільгоспвиробників у країні агрохолдинг «Мрія» допустив технічний дефолт. У п’ятницю, 1 серпня, компанія повідомила власникам своїх паперів на суму $400 млн про фінансові труднощі, які не дозволяють їй здійснити виплати за поточними зобов’язаннями. «…Група не виконала відсоткових та амортизаційних платежів за деякими зі своїх боргових зобов’язань і перебуває в активних дискусіях із відповідними кредиторами. Переговори йдуть безперервно», − випливає з повідомлення компанії на Ірландській фондовій біржі (ISE).

Агрохолдинг «Мрия» не смог рассчитаться по долгам

Фото Shutterstock, mriya.ua

«Я думаю, що всі чітко розуміють економічну ситуацію в країні. Девальвація, падіння ВВП, війна, яку так не називають, але яка, незважаючи на це, нею є. У рамках цього у нас є заплановані заходи, яких необхідно вжити у фінансовій частині», − пояснює Владислава Рутицька, заступник генерального директора «Мрія Агрохолдинг». За її словами, у зв’язку зі зміною економічної моделі країни повинна відповідно змінитися і бізнес-модель, і компанія зараз займається цим.

«Мрія Агрохолдинг» − одна з найбільших агрокомпаній України. Земельний банк − близько 320 000 га в Західній Україні. Виручка за 2012 рік − 2,8 млрд гривень, прибуток − 1,4 млрд гривень. EBITDA/га − $855. При цьому 80% акцій належить сім’ї Гута, 20% − на Франкфуртській фондовій біржі у формі GDR

Андрій Буряк, фінансовий директор «Мрія Агрохолдинг», покинув компанію. «Фактично, я вже три тижні не є фінансовим директором. Просто юридично це було оформлено сьогодні [1 серпня]», − сказав він Forbes, пояснюючи відмову прокоментувати ситуацію з фінансами компанії.

В інвестиційній компанії Dragon Capital, яка проводила у 2008 році розміщення акцій агрохолдингу на Франкфуртській фондовій біржі, відмовилися від коментарів.

Керівництво «Мрії» підкреслює, що намагається оперативно вирішити сформовану проблему і врахувати інтереси всіх сторін. Для відновлення фінансової стійкості та виконання зобов’язань перед кредиторами «Мрія» залучала фінансових консультантів світового лідера у сфері альтернативних інвестицій Blackstone Group International Partners LLP (Великобританія), Dragon Capital і міжнародну юридичну групу Bryan Cave LLP.

Заходи з відновлення фінансової стійкості, ймовірно, передбачатимуть реструктуризацію балансу підприємства. «Мрія» закликає власників її єврооблігацій створити комітет, який представлятиме їхні інтереси, коли будуть формулюватися будь-які пропозиції, що стосуються кредиторів групи.

«Ми абсолютно чітко розуміємо, що зараз повинні докласти зусиль професіонали, для того щоб дійсно виправити ситуацію на краще. Це і є те, що ми зараз робимо», − запевняє Рутицька.

Які умови реструктуризації компанія має намір запропонувати інвесторам, Рутицька не уточнила: «Ми спеціально найняли компанію з найбільшим у світі досвідом, яка не один раз стикалася з подібними ситуаціями. Крім того, зараз із нами працює одна з найкращих у світі рекрутингових компаній − для того щоб ми оновили штат і зробили правильний вибір стосовно, наприклад, фінансового директора, який має необхідний досвід».

Різні аграрії

Пояснюючи причини дефіциту ліквідності, «Мрія» посилається на несприятливі галузеві та макроекономічні фактори. Серед них − зростання цін на деякі види сировини, зниження цін на сільськогосподарську продукцію і труднощі з залученням коштів для фінансування робочого капіталу.

Колеги по галузі визнають − ситуація в останній рік була непростою. «Звичайно, зараз є тиск на ліквідність, усі компанії відчувають це. Ви самі знаєте, що українські банки практично не кредитують, а період урожаю якраз пов’язаний із необхідністю залучення ресурсів», − пояснює Ігор Петрашко, заступник генерального директора холдингу Ukrlandfarming.

Проте наслідки для «Мрії» виявилися нетипово несприятливими. З плеяди найбільших гравців – Миронівський хлібопродукт, ULF, Кernel, «Астарта» − «Мрія» виявилася поки що єдиною, хто зіткнувся з такими труднощами.

Петрашко розповідає, що компанія відчувала труднощі навесні поточного року, але нівелювала їх, перейшовши в режим жорсткої економії. «І операційна економія, і, звісно, було додаткове навантаження на робочий капітал. Ми провели переговори, щоб підтвердити кредитні лінії з українськими банками, − перераховує топ-менеджер. − Зараз ніяких труднощів немає, всі зобов’язання виконуються без прострочень».

За його словами, виплати з цінних паперів, за українськими і міжнародними кредитами, за експортно-імпортними запозиченнями виконуються за затвердженими графіками. «Якогось критичного навантаження немає. Крім того, витрати в гривні дійсно зросли, але ціни на зерно прив’язані до долара. Відносно рослинництва ми очікуємо, що рік буде таким же, яким був попередній − непоганим», − прогнозує Петрашко.

«Миронівський хлібопродукт», найбільший виробник курятини в Україні, взагалі вирішив виплачувати дивідендів акціонерам – з цією метою компанія Юрія Косюка направить $80 млн, або $0,757 на акцію.

Олександр Паращій, керівник аналітичного відділу інвестбанку Concorde Capital, припускає, що «Мрія», плануючи значні виплати на середину літа − період, коли аграрії несуть пікові фінансові навантаження на сівбу і збирання врожаю, а доходи від продажу зерна ще не надходять − швидше за все, розраховувала на рефінансування.

«Можливо, залучити кошти не вдалося, і це призвело до такого результату, − припускає він, визнаючи, що отримати кредит у теперішній ситуації було б складно. − Усі кажуть: у вас війна. Марно пояснювати, що в Тернопільській області (у цьому регіоні зосереджено активи «Мрії». − Forbes) все спокійно».

При цьому він вказує, що найближче погашення єврооблігацій «Мрії» − березень 2016 року, і таким чином, у компанії є ще майже два роки, щоб вирівняти ситуацію. «Це не вказує на те, що компанія − банкрут. Є певні труднощі в компанії, але очевидно, що йдуть переговори з кредитором», − вважає він.

Не штопор, а плавний політ

Проінформувати інвесторів щодо сформованих проблем зобов’язує ризик крос-дефолту. Теоретично, істотні проблеми з виплатою боргів третім особам можуть призвести до того, що власники облігацій можуть теж вимагати якогось перегляду умов, аж до вимоги дострокового погашення.

Але де-факто цього, швидше за все, не відбудеться − інвестори зацікавлені в успішній і платоспроможній компанії, а банкрутство «Мрії» не дає шансів на отримання 100% вкладених коштів. «Вони зобов’язані були повідомити власників про труднощі. Це можна назвати технічним дефолтом, але це не означає, що будуть негативні наслідки для майбутніх платежів», − коментує Паращій.

Ігор Петрашко також підкреслює, що на поточному етапі «Мрія» все робить правильно: «Вони взяли зовнішніх радників, які спробують збалансувати їм питання ліквідності, в тому числі і з банками».

Поточна ситуація з українськими емітентами, або як мінімум, частиною з них, все більше нагадує 2008-2009 роки, коли компанії масово здійснювали реструктуризацію і проводили переговори з банками. «Тенденція дуже негативна. Очевидно, вона може екстраполюватися й на інших [українських емітентів]», − вважає Паращій.

«Мрія» − не подарунок. Ми ніколи не ставилися до неї серйозно. Але з компаній, які проводили реструктуризацію з виплат цього року, можливо, це не найгірша [компанія]», − пояснює представник одного з найбільших інвестбанків на умовах анонімності.

Владислава Рутицька впевнена − компанія впорається з поточними проблемами. «Головне, щоб інвестиційний клімат країни налагодився. Це головне завдання для всіх. Я думаю, всі знають, що «Мрія» − одна з найкращих компаній і одна з найефективніших, − резюмувала Рутицька. − Аграрна галузь − одна з небагатьох, які працюють і які формуватимуть ВВП, і ми будемо все для цього робити».

 

Forbes.ua

Коментарі вимкнені.