Тернополяни проти: на чий бік стануть депутати у сумнівному питанні внесення скандальних змін до Генплану
Цього тижня у Тернополі хочуть внести зміни до Генплану міста. У матеріалах замовного характеру, які останнім часом ширили в місцевому інфопросторі, наголошувалося, що це слід зробити якнайшвидше і що внесення змін начебто вимагають Тернопільська обласна військова адміністрація та Державна служба з надзвичайних ситуацій. Однак ці твердження виявилися маніпуляцією та обманом.
Навпаки, жодних адекватних аргументів на користь того, щоб авралом приймати зміни до Генплану, немає. Більше того, юристи наголошують, що вносити подібні зміни в час війни – не на часі. Адже мерія пішла шляхом, який суперечить чинним вимогам. Зокрема, зміни засекретили. Хоча інші міста такого не робили.
Ще одна важлива деталь: до останнього зміни тримали в таємниці навіть від депутатів міської ради, які мають голосувати за новий Генплан. Абсурд? Але це Тернопіль, де керує Сергій Надал та «ділки», у них свої закони і своє бачення.
Що кажуть тернополяни
Напередодні сесії депутати від «Сили людей» провели відкрите опитування у Фейсбці і поцікавилися думкою тернополян, чи підтримують вони внесення змін у Генплан під час воєнного стану та без публічного оприлюднення графічних матеріалів цих змін. 99% опитаних висловилися проти.
Мерія, звісно, на дане опитування не зважає. Вже у п’ятницю зміни до Генплану розглядатимуть на сесії.
Які шанси, що Генплан протягнуть
На даний час майже весь депутатський корпус підтримує усі оборудки мера, зокрема і в земельній сфері. Як наслідок міський бюджет недоотримує мільярди за міські землі, які б можна було продавати з аукціону. Натомість їх безкоштовно передають потрібним людям під гаражі чи приватні садиби, потім дані ділянки об’єднують та віддають під житлову чи комерційну забудову. Хто збагачується на таких схемах – здогадатися не важко.
Нагадаємо, що зазвичай за дані схеми в міській раді голосують депутати «Свободи», промерської партії «Порядок. Відповідальність. Справедливість», «Європейської солідарності», «За майбутнє» та «Слуги народу». В опозиції залишається «Сила людей», однак кількісний склад цієї партії в міській раді є надто малим, щоб впливати на результати голосувань.
Що ж протягують у змінах?
Завдяки змінам буде узаконено схеми минулих років та дано можливість для нових. Ключовою стратегією залишиться ущільнена забудова.
Якщо зміни затвердять, не обійдеться без цинічного курйозу. Зокрема в кінці парку ім. Шевченка, де зараз розташована будівля автошколи, змінюється цільове призначення ділянки з зони охоронного ландшафту на зону спортивних споруд. Зараз там на вул. Білецькій забудівник зводить житловий будинок. Людям розповідатимуть про комфортні квартири, з яких відкривається чудовий краєвид на став. Але з часом прямо перед цим будинком постане нова будова, яка цей краєвид перекриє. І про це навряд чи розповідатимуть потенційним покупцям. До того ж, поруч з пивзаводом вже постав діловий центр з рестораном. І дана ділянка в перспективі стане просто пеклом, адже припаркуватися такій кількості людей, яка потенційно з’явиться там із появою новобудов, буде просто ніде.
Хіба облаштовувати масштабну підземну стоянку. Однак в Тернополі, нагадаємо, замість реалізовувати подібні проекти за кошти від продажу земельних ділянок, збагачуються лише чиновники та забудовники. Тернопіль досі(!!!) не має жодного масштабного підземного паркінгу в центрі міста, який би розвантажив вулиці в історичному ареалі та нарешті вирішив проблему з браком місць, де можна залишити автомобіль.
Також після внесення змін у Генплан не стане ще однієї популярної парковки біля готелю «Галичина» перед мебельним торговим центром. На її місце, судячи із змін зонування на Г-6, постане торговий комплекс. Адже зони Г6 призначаються для розташування магазинів, торговельних комплексів, ринків та ринкових комплексів.
Відвідувачам парку ім. Шевченка невдовзі впадатиме в очі ще одна будова, яка постане на місці спорткомплексу «Динамо». Там землю з культурної та спортивної зони переводять у зону багатоквартирної забудови з можливістю вліпити «свічку» на 16 поверхів.
Вносять зміни і в зонування скандальної «реконструкції» колишньої «Назарії». «Реконструкція» вилилась у масштабну споруду, тепер у Генплані ще частину землі нададуть під розміщення торгових об’єктів.
Інший скандальний об’єкт – так звана футбольна академія, від якої відхрестилися усі відомі футбольні функціонери. Активні тернополяни довели в суді, що дана споруда в парку «Національного відродження» є незаконною. Однак депутатський корпус продовжує «хімічити». Ще 30% прилеглої до будови землі переводять з П3 (зелена зона) під Г1 та Г2 – зони загальноміського центру та ділові, що вже дасть можливість незаконно зведену будівлю використовувати як готель. Нагадаємо, для відстоювання даного самобуду було задіяно місцевих «тітушок», в найгірших традиціях влади Януковича чи того ж Путіна, з режимом якого зараз борються українці. А поліція, якою на той час керував Олександр Богомол, під час акцій протесту щодо забудови парку Національного відродження теж фактично стала на сторону забудовників. Як результат – є незаконна будова, під легалізацію якої тепер депутати ще й змінюватимуть цільове призначення землі.
Наступний «зашквар» – спроба будівництва будинку біля церкви Пресвятої Трійці УГКЦ, що на стику вулиць Чайковського, Малишка та Слівенської. Там парох виступив проти пастви і до кінця проштовхував будівництво багатоквартирного будинку, хоча землю виділяли під каплицю чи хресну дорогу. Тож люди виступили проти багатоповерхівки, яка має постати впритул до храму. Частково цільове призначення там змінили ще раніше, але і тепер буде чергова зміна – з Ж3 на Ж4. Це означає, що апетити забудовника і зацікавлених попів УГКЦ сягнули 9-16 поверхів.
На Ж4 також змінюється призначення землі на унікальному в Тернополі перехресті, де пересікаються дві вулиці Чумацькі. Отже замість невисокої приватної будівлі жителям прилеглих будинків огляд теж перекриватиме височезна будівля.
На Ж5 змінюється зонування землі на місці будови «Домініканського» комплексу, що одразу за облдержадміністрацією. Наразі будову зупинено, оскільки виявлено порушення щодо будівництва в історичному ареалі. Але депутатам пропонують узаконити будівництво височенної багатоповерхівки, яка, як і інші «свічки», зіпсує архітектурний ансамбль в історичні частині міста.
«Зашквари» на вул. Торговиця, де навіть були відкриті кримінальні провадження, отримують своє логічне продовження. Виділені ділянки під садівництво кінцево переводять в зону забудови.
Вирубка зелених насаджень на пр. Злуки свого часу спричинила обурення багатьох тернополян, врешті там облаштували автостоянку. Зроблено це було відверто по-мерівськи в стилі «що хочу, те і роблю». Але принаймні була хоч якась корист для густонаселеного мікрорайону, люди мали де залишити своє авто, адже місця в дворах для всіх не вистачає. Тепер на даній ділянці постане багатоповерхівка.
Що буде далі
Тернопіль з кожним роком стає все менш комфортним містом для проживання. Одна з причин – ущільнена забудова, а також багаторічне ігнорування владою міста ключових проблем міста. Як наслідок є чимало негараздів у старому житловому фонді, з загальноміською системою водовідведення, з системою централізованого опалення, яка є вкрай неекономною і нераціональною, з паркуванням.
Забудова довкола ставу не лише спотворює довколишній ландшафт, людей при купівлі квартир за скажені гроші ніхто не попереджає про те, що влітку їм доведеться миритися з нестерпним смородом у час цвітіння ставу, а згодом – з запахом гнилого болота, яке залишається після сильних опадів у відкритих стічних каналах у паку ім. Шевченка.
Допоки влада міста зосереджена на схемах із самозбагачення, навряд чи ставатиме краще. Але відповідальність за такий стан справ несуть усі тернополяни, які або не прийшли на вибори у 2020-му році, або дали вотум довіри чинній команді та чинним депутатам. І завтрашнє голосування має стати уроком як для депутатів, так і для тернополян на наступні вибори.
Сповіщення:Доцент кафедри журналістики Олександр Вільчинський вніс на голосування проект про внесення змін до Генплану - ПОГЛЯД
Сповіщення:Сергій Надал з депутатами потайки змінили три ключових документи Тернополя (відео) - ПОГЛЯД